Background image

Prowadzenie firmy w Hiszpanii – poradnik dla właścicieli firm

Hiszpania to jedno z najtańszych miejsc do prowadzenia biznesu w Unii Europejskiej. Znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów idealnych do zbudowania firmy oraz w pierwszej piątce lokalizacji o najlepszym klimacie ekonomicznym dla przedsiębiorców. Hiszpania jest jednym z wiodących światowych eksporterów technologii i innowacji. Dzięki wysoko wykwalifikowanej sile roboczej, silnemu sektorowi usług i otwartemu rynkowi dla inwestycji zagranicznych Hiszpania przyciąga ponad 5000 zagranicznych firm, które inwestują swoje pieniądze w tym kraju. Jak polscy przedsiębiorcy radzą sobie z zagranicznymi zasadami związanymi z prowadzeniem firmy w Hiszpanii? Co powinieneś wiedzieć przed otworzeniem siedziby swojej firmy w Hiszpanii? Wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz w artykule poniżej! 

Firma w Hiszpanii – główne zasady prowadzenia działalności 

Firma w Hiszpanii jest wyjątkowy. Ten kraj ma kilka unikalnych praktyk biznesowych, na które największy wpływ ma kultura jego mieszkańców. Główne zasady prowadzenia biznesu w Hiszpanii to uczciwość i rzetelność. Te dwie główne zasady określają, w jaki sposób Hiszpanie prowadzą interesy ze swoimi klientami i między sobą. Kiedy próbujesz nawiązać relacje biznesowe z Hiszpanami, możesz oprzeć swoją ofertę na tych zasadach, aby sprawdzić, czy będzie dobrze, czy nie. Na przykład, jeśli próbujesz sprzedawać produkty lub usługi, skup się na niezawodności, zamiast stosować krzykliwe taktyki sprzedaży, które mogą sprawić, że będą podejrzliwi w stosunku do twoich zamiarów. 

Jak założyć firmę w Hiszpanii? 

Pierwszym krokiem jest rejestracja firmy w Hiszpanii. Proces rejestracji jest taki sam dla wszystkich firm, niezależnie od tego, jak zostały one utworzone, np. agencja cyfrowa czy start-up. Rejestracja firmy to nie jedyny krok do rozpoczęcia działalności w Hiszpanii. Będziesz musiał zdecydować, gdzie będzie znajdować się Twoja firma, co oznacza, że do Ciebie należy podjęcie decyzji o systemie podatkowym, w którym będziesz działać. W Hiszpanii istnieje zasada swobody gospodarczej, która dla przedsiębiorców oznacza mniej więcej tyle, że nie potrzebują oni zgody na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wyjątkiem są dziedziny takie jak radio, telewizja czy przemysł zbrojeniowy. Cały proces założenia firmy na terenie Hiszpanii przedstawia się następująco:

  • rejestracja nazwy firmy,
  • dokonanie wpłaty kapitału firmy na nowo otwarty firmowy rachunek bankowy,
  • sporządzenie aktu utworzenia spółki, 
  • złożenie deklaracji o zrealizowaniu inwestycji,
  • generacja tymczasowego numeru identyfikacji podatkowej,
  • dokonanie wpłaty na rzecz podatku od przeniesienia kapitału,
  • rejestracja firmy w rejestrze handlowym,
  • uzyskanie stałego numeru identyfikacji podatkowej. 

Niezależnie od tego w jakiej dziedzinie działać ma Twoja firma, zasady jej założenia na terenie Hiszpanii są takie same. Co prawda każdego przedsiębiorcę czeka wypełnienie stosu odpowiednich dokumentów, ale tego niestety nie da się uniknąć w żadnym miejscu na ziemi. 

Zobacz więcej: https://biuroksiegowewhiszpanii.pl